DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Pravidla chování ve stáji

PROVOZNÍ ŘÁD
 
Pokud provozujete jízdárnu či poskytujete majitelům koní ustájení ve svých prostorách, je dobré sestavit si "Provozní řád", soubor pravidel, kterými je nutné se řídit. Každý z ošetřovatelů, jezdců, žáků či návštěvníků by se s ním měl seznámit a souhlasit s jeho dodržováním. Je vhodné vyvěsit jej na dobře přístupném a viditelném místě (nebo na více místech).

Zde najdete pro inspiraci některá doporučení, pravidla a rady z různých stájí a jízdáren.
Tato pravidla jsou důležitá především pro bezpečnost vaši, vašich dětí, žáků, klientů, zákazníků, hostů, návštěvníků a koní i jiných zvířat, a také proto, aby se jízda a práce kolem koní odvíjela ve vstřícném, přátelském, tolerantním a ohleduplném duchu.
 
 
ODKAZY NA NĚKTERÉ Z PROVOZNÍCH ŘÁDŮ NA JÍZDÁRNÁCH:
 
 
 
ZÁKLADNÍ DVACATERO PRO DĚTI A MLÁDEŽ:
 
1. Malé děti nesmějí vstupovat do boxů
Kůň je velké a těžké zvíře, proto občas v boxu nebývá dost místa pro koně i jezdce. Jestliže se kůň něčeho lekne a uskočí, může na vás šlápnout nebo vás porazit. Je dobré koně naučit, aby vystrčil hlavu z boxu, takže mu můžete snadno nasadit ohlávku nebo uzdu. Jinak požádejte někoho staršího a zkušenějšího, aby vám koně vyvedl.
 
2. Používejte ohlávku i vodítko
Každý snadněji zvládne koně na vodítku, než jen na ohlávce. Zvedne-li kůň vysoko hlavu, může se vám ohlávka vytrhnout z ruky. Použití vodítka snižuje možnost, že na vás kůň šlápne, protože vzdálenost mezi vámi a koněm se zvětší. Použitím ohlávky a vodítka při vodění koně zabráníte potrhání otěží a uzdečky a neničíte udidlem koni hubu. Koně na otěžích nevoďte - vodítko se nasazuje mnohem snadněji a nahradí se při poškození levněji. Pokud má kůň uzdečku už nasazanou, přetáhněte přes ni ohlávku. Pro uvazování koní platí totéž.
 
3. Stůjte bezpečně
Kůň se obvykle pohybuje dopředu, proto stůjte po jeho boku - ne před ním, ne za ním. Pokud se dá kůň nečekaně do pohybu, obejde vás v kruhu a budete v bezpečí.
 
4. Všechny potíže hlaste ihned (poškození nebo ztráta výstroje, majetku, zranění člověka, koně a podobně)
Každý pochopí, že se výstroj poškodí, obnosí, používáním opotřebuje, ať jste jakkoli pečliví. Když něco zničíte, požádejte o radu, jak to spravit nebo nabídněte příspěvek na náhradu. Pokud používáte jezdeckou výstroj, je samozřejmostí, že ji budete udržovat v čistotě.
 
5. Před ježděním dejte koně do pořádku
Ježdění je odměna, privilegium, a proto vyžaduje zodpovědnost. Pokud nemáte čas vyčistit před jízdou svého koně od nosu až po ocas, nemáte čas ani na ježdění. Doba při čištění slouží ke zjištění nemoci, otoků a zranění. K čištění patří i vybrání z kopyt. Pro čištění je třeba mít zajištěné bezpečné místo. Nejlepší jsou vazáky z obou stran v chodbě mezi boxy a pro malé jezdce pevná a stabilní stolička, aby dosáhli na vyšší místa.
 
6. Nehoňte koně, který utekl
Zkuste následující postup: běžte do stáje, naberte vědro krmení a vezměte ohlávku. Třeste vědrem a jděte ke koni. Obvykle kůň přijde, už když jdete do stáje a když slyší sypat krmení. Nejhorší je běžet za koněm a křičet jeho jméno - vy se naběháte a koně spíš vyplašíte. Abyste naučili koně přijít na zavolání, říkejte jeho jméno nebo pískejte při krmení vždy stejným způsobem. Je-li kůň už daleko a není v dohledu, ihned to ohlaste někomu z dospělých. Nejdůležitější je najít koně, ne dohadovat se, kdo nezavřel bránu nebo vrata.
 
7. Chcete-li samostatně jezdit, musíte umět sami nasednout a sesednout z koně
Bez ohledu, jak zvládáte koně ze sedla - pokud neumíte sami nasednout a sesednout bez pomoci, nejezděte sami. Existuje mnoho situací, na jízdárně i v terénu, při kterých potřebujete sesednout a znovu nasednout.
 
8. Vhodně se oblékejte
Pevné boty chrání nohu před ostrými kopyty a podkovami a před projetím nohy skrze třmen. Hladká (nebo jen mírně vzorovaná) podrážka je prevencí proti uvíznutí nohy ve třmenu. Pevné kalhoty zabrání poškrábání a chrání před koňským potem. Přilba a chránič páteře vám mohou při pádu zachránit život. K úklidu stáje používejte starší oblečení, jezdecký úbor udržujte čistý a mějte ho stranou od ostatního oblečení. Vám se může zdát, že váš kůň nádherně voní, ale lidé okolo vás mohou mít jiný názor. Pokud nosíte dlouhé vlasy, stáhněte si je do gumičky nebo spony. Kvůli bezpečnosti vaší i koně potřebujete dobře vidět a při jízdě by se vlasy mohly zachytit například o větve.
 
9. Naužděného koně nenechávejte žrát
Když koni nasazujete uzdečku, měl by myslet na vás, a na to, co se chystá, ne na žrádlo. Zvykne si pak hlavu sklánět při každé (ne)vhodné příležitosti. Také může šlápnout do otěží a uzdečku potrhat.
 
10. Nepoužívete jednu výstroj a pomůcky pro více koní
Koně snadno chytí mikroby nebo parazity od jiných koní. Půjčováním deky, kartáče a podobně zvětšujete možnost nákazy vašeho koně. Totéž platí o vědrech a nářadí z jiné stáje. Navíc půjčené věci se ne vždy vrátí jejich majiteli. Zřetelně a jednoznačně si všechno označte. Nepůjčujte si a nepůjčujte, tím chráníte zdraví svého koně.
 
11. Nepořádejte dostihy
Dostihoví koně běhají na speciálním povrchu dostihové dráhy se zábranami, které je vedou přímo, nejsou tam téměř žádná místa, kde hrozí zranění. Budete mít svého koně raději, když bude nejrychlejší v okolí? Při závodění riskujete zranění sebe i svého koně, i to, že ho naučíte spoustu zlozvyků. Dostihoví koně mají za úkol jenom rychle utíkat - váš kůň by měl umět víc.
 
12. Vždy ohlaste, kam jedete a kdy se vrátíte
Piloti to nazývají letovým řádem. Pokud se z jakéhokoli důvodu opozdíte, bude jasné, kde začít hledat. Je dobré vědět, že kdyby se vám nebo vašemu koni cokoli přihodilo, někdo vás určitě brzy najde. O sebemenší nehodě po návratu řekněte někomu z dospělých. Naučte se u svého koně vypozorovat ze země i ze sedla kulhání, zranění nebo nemoc. Nabídněte pomoc při ošetření a naučte se takovým věcem účinně předcházet. Chybu může udělat každý, ale ne každý se z ní dokáže poučit. Musíte oznámit také poškození cizího majetku, zvířete. Nepouštějte koně na cizí pozemky, vždy si vyžádejte souhlas majitele.
 
13. Před jízdou pečlivě zkontrolujte výstroj
Na sedle a uzdečce je tolik věcí, které se mohou pokazit, utrhnout, vyvléct... Zkontrolujte podbřišník, třmeny, udidlo a otěže ještě před nasednutím a pak i ze sedla. Hodně lidí padá kvůli závadě na výstroji, ne proto, že by neuměli jezdit.
 
14. Nejezděte dva na jednom koni
Není to vůbec bezpečné. Pro koně není příjemné nosit dva jezdce, protože ten druhý vzadu mu sedí na ledvinách. Jakmile ztratí rovnováhu jeden z jezdců, spadnou oba. Je bezpečnější a pro koně příjemnější jet vícekrát, než jednou se dvěma jezdci.
  
15. Každého, kdo si chce na vašem koni zajezdit, jistěte vodítkem nebo lonží
Toto pravidlo chrání koně i jezdce. Ježdění se zdá být na první pohled snadné, ale nováčci snadno přecení své síly. Trvejte na použití vodítka nebo lonže.
  
16. Výstroj vždy ukliďte tam, kam patří
Pokud kdokoli z vás najde něco na nesprávném místě a uklidí to, mají z toho prospěch všichni. Nemáme pouze "moje" a "jeho" sedlo, máme taky sedlo westernové a anglické.
  
17. Jezděte na svém koni
Pokud vás jezdí víc, nekomentujte jezdecké umění druhých, pokud vás o to sami nepožádají. Jezděte svého koně nejlíp, jak umíte, a nikoho jiného si nevšímejte. Mezi sebou a ostatními koňmi dodržujte bezpečnou vzdálenost. Poděkujte každému, kdo vám poradí. Možná budete chtít zkusit nové teorie - ale na jezdecké metody je tolik názorů, kolik je jezdců. Dělejte to, o čem víte, že je pro vás a vašeho koně nejlepší. Držte se stranou cizích koní. Koně jako lidi mají různé povahy. Vyměnit si s někým koně může vypadat snadno, ale zamyslete se nad tím, jak dlouho jste poznávali svého koně. Neznámého koně byste měli jezdit na bezpečném místě a pod dohledem.
  
18. Pokud jezdec spadne, zůstaňte s ním
Nehoňte uprchlého koně, obvykle se vrátí spíš k jiným koním, než do stájí. Nejdůležitější je zůstat s jezdcem, zejména je-li zraněný. Pokud jste si připravili "letový řád", máte o starost míň. Měli byste znát základní zásady první pomoci a umět je použít v praxi. Většinou jezdec potřebuje jen pár minut, aby nabral dech, pak může znovu nasednout nebo jít pěšky.
  
19. Nenastupujte s koněm do přepravníku, pokud to není nutné
Přepravníky jsou většinou dost těsné. Naučte svého koně v klidu nastupovat. Pokud se vzpouzí, přenechejte naložení zkušenějším. Ani při vykládání nechoďte na auto. Kdyby se kůň polekal nebo upadl, ocitnete se v pasti.
  
20. V první řadě se vždy postarejte o koně
Po jízdě, bez ohledu na to, jak jste unavení, žízniví, hladoví, špinaví, přehřátí nebo zmrzlí, první na řadě je váš kůň. Odsedlejte ho, vyčistěte, nakrmte a napojte, měli byste mu i čistě podestlat. Kůň se o sebe postarat nedokáže, to zůstává na vás.

 
VYUČOVACÍ HODINY A VYJÍŽĎKY, KURZY JÍZDY NA KONI:
 
a) základní výcvik s instruktorem na jízdárně zahrnuje: přípravu, přistavení a nasedlání koně, zapůjčení koně a jeho výstroje, výcvik správného sedu a základních povelů, práci na lonži v kroku a klusu, je vhodný pro začátečníky;

b) vyjížďka s doprovodem do přírody zahrnuje: přípravu, přistavení a nasedlání koně, zapůjčení koně a jeho výstroje, je vhodná pouze pro pokročilé jezdce (nejlépe na základě zkušební jízdy);

c) vycházka do přírody s pěším doprovodem zahrnuje: přípravu, přistavení a nasedlání koně, zapůjčení koně a jeho výstroje, je vhodná pro začátečníky, nejezdce a malé děti, každý kůň má vlastního vodiče;

d) víkendový kurz pro začátečníky i pokročilé zahrnuje: přípravu, přistavení a nasedlání koně, zapůjčení koně a jeho výstroje, předem dohodnutý počet výcvikových hodin na koních s instruktorem (v případě zájmu lze objednat další hodiny na místě), u začátečníků výcvik správného sedu a základních povelů, práci na lonži, v kroku a klusu - u pokročilých výcvik dle dohody;

e) týdenní (a delší) kurz pro začátečníky i pokročilé zahrnuje: přípravu, přistavení a nasedlání koně, zapůjčení koně a jeho výstroje, předem dohodnutý počet výcvikových hodin na koních s instruktorem (v případě zájmu lze objednat další hodiny na místě), u začátečníků výcvik správného sedu a základních povelů, práci na lonži v kroku, klusu a cvalu, při zvládnutí základů možnost vyjížďky do přírody s doprovodem - u pokročilých výcvik dle dohody.
 
 
DALŠÍ INFORMACE A PRAVIDLA:
 
- do stájí (stání, boxů, jízdárny nebo jiných vybraných prostor dle vašeho uvážení) je nezaměstnaným/nepovolaným osobám vstup bez doprovodu odpovědné osoby přísně zakázán - tabuli s tímto upozorněním je vhodné viditelně umístit u vstupu do všech těchto prostor

- koně bez vlastního doprovodu (instruktora, vodiče, průvodce na vyjížďce) cizím lidem/návštěvníkům nepůjčujte

- výuková jezdecká hodina zahrnuje přípravu, vyčištění, přistavení a nasedlání koně, které trvá asi 10-15 minut - dle vlastního uvážení lze tuto přípravu do doby trvání výukové hodiny nezahrnout

- výukovou hodinu nelze dělit, trvá 45 minut, případně 60 minut (včetně doby přípravy)

- výukové a vyjížďkové hodiny probíhají dle možností a zkušeností jednotlivých účastníků pouze pod dohledem či vedením instruktora, vodiče nebo průvodce

- z důvodu individuálního přístupu ke každému jezdci si stanovte předem maximální počet účastníků kurzu na jednoho instruktora (doporučujeme 4)

- jízda na koni je možná pouze s ochrannou přilbou, mějte pro klienty připravený jejich dostatečný počet, případně také chrániče (zad, kolen, loktů) k zapůjčení

- každý jezdec/návštěvník je povinen se seznámit s "Provozním řádem" a dodržovat jej
 
- před jízdou je každý jezdec (nebo jeho zákonný zástupce) povinen vyplnit a podepsat "Prohlášení" - bez tohoto nelze jízdy ani kurzy nárokovat
 
- "Provozní řád" je závazný pro všechny, kteří využívají areál jízdárny

- dodržováním "Provozního řádu" se rozumí také respektování aktuálních pokynů vedoucího areálu, případně jiné pověřené osoby - instruktora, cvičitele, trenéra...

- nedodržení "Provozního řádu" či neuposlechnutí pokynů instruktora při jízdě, výcviku či vyjížďce je důvodem k ukončení hodiny či kurzu bez nároku na vrácení částky za uhrazené služby
 
 
PRAVIDLA VHODNÁ ZEJMÉNA PRO JÍZDÁRNY, KDE JSOU USTÁJENÍ SOUKROMÍ KONĚ VÍCE MAJITELŮ:
 
- provozovatel areálu (jízdárny, ranče, farmy, jezdeckého klubu, školy...) nezodpovídá za škody na majetku, zdraví lidí a zvířat, způsobené koněm nebo jiným zvířetem, který se pohybuje mimo stáj v prostoru areálu i mimo areál

- majitel koně plně zodpovídá za svého koně, a to i v případě, že s koněm manipuluje jiná osoba, která má k tomuto plnou moc od majitele koně

- kůň se smí v souladu s předpisy ČJF pohybovat v areálu mimo stáj pouze naužděn nebo na „steigeru“, toto platí pro všechny koně bez rozdílu majitele

- pokud není přítomen vedoucí pracovník areálu, je pověřena jiná osoba pro řešení neodkladných záležitostí - další zaměstnanec, cvičitel, trenér, instruktor...

- všichni žáci, členové, majitelé koní a jezdci jsou povinni dodržovat provozní dobu areálu, která je zveřejněna na viditelném a přístupném místě a může se měnit se v průběhu roku (v závislosti zejména na délce dne)

- každý, kdo si do areálu pozve návštěvu, ohlásí tuto skutečnost vedoucímu pracovníkovi areálu nebo pověřené osobě a seznámí návštěvu s provozním řádem

- je vhodné popsat místa k výcviku koní a pravidla pro jejich využívání, například jízdárny, lonžovací kruhy a podobně, včetně časového rozpisu práce, je-li to zapotřebí

- klíče dlouhodobě zapůjčujte pouze proti podpisu, například od šatny, přidělené šatnové skříňky, sedlovny, klubovny

- pokud je areál přes noc uzavřen a chráněn bezpečnostním systémem, domluvte si vždy předem možné brzké ranní příjezdy nebo pozdní večerní odjezdy

- v případě brzkého ranního odjezdu nebo pozdního večerního příjezdu mimo pracovní dobu ošetřovatele si krmení zajistí sám jezdec nebo majitel koně, přípravu krmné dávky si dojedná předem s ošetřovatelem

- delší nepřítomnost majitele koně je nutné předem ohlásit vedoucímu areálu včetně způsobu zajištění pohybování koně

- každý odvoz koně z areálu (závody, dovolená a podobně) musí být nahlášen vedoucímu areálu a zapsán do knihy o přemisťování koní

- majitelům soukromých koní není dovoleno přistýlání a přikrmování koní z prostředků areálu, případnou úpravu nebo změnu způsobu podestýlání či krmných dávek projedná majitel koně s vedoucím areálu

- solárium (kolotoč, bazén, trenažer a jiné) smí obsluhovat pouze poučené osoby starší 18 let, návod na jejich používání je vyvěšen na viditelném a přístupném místě v příslušných prostorách

- mytí koní je dovoleno pouze v mycím boxu nebo na jiném k tomu vyhrazeném místě, každý je povinen na něm udržovat pořádek (smotat hadici, včas zastavit vodu a podobně)

- na podlaze chodeb stáje nesmějí ležet žádné předměty, čištění, nářadí a nástroje je nutné po použití vždy uklidit na k tomu určené místo

- všichni zaměstnanci, žáci, členové JK, majitelé koní, jezdci a návštěvníci jsou povinni chovat se slušně ke všem zvířatům žijícím v areálu, včetně divokých, a dodržovat zákon na ochranu zvířat

- v celém areálu i na vyjížďkách platí přísný zákaz barování, nepřiměřeného a surového trestání koní; rovněž je zakázáno nutit koně k výkonu, jehož není schopen bez újmy na zdraví

- každý je povinen udržovat pořádek v celém areálu, vyvarovat se hluku, který koně stresuje (např. poslech rádia ve stáji)

- každý majitel či jezdec je povinen po svém koni uklízet trus na jezdeckých plochách, cestách v areálu, jízdárnách, na dvoře a v chodbě ve stáji, je nepřípustné hromadit trus na chodbě před boxem, uklízí se ihned na vyhrazené místo (nedodržení tohoto pravidla může dle vašeho uvážení znamenat například pokutu v určité výši)

- platí přísný zákaz kouření v celém areálu, není dovoleno používání otevřeného ohně

- pro kování za tepla je vymezen bezpečný prostor mimo budovu stájí

- odhazování odpadků mimo určené nádoby můžete také trestat pokutou

- platí zákaz vodění psů do areálu, v krajním případě je možný se souhlasem vedoucího areálu nebo pověřené osoby; pes musí být na vodítku, případně také s nasazeným náhubkem

- platí zákaz nošení a používání střelných zbraní a zábavné pyrotechniky do areálu

- parkování soukromých vozidel je dovoleno pouze v určeném prostoru

- přemisťování inventáře (lavičky, překážky a jiné) v prostorách areálu a mimo něj je možné pouze se souhlasem vedoucí osoby

- každá mimořádná akce konaná v areálu musí být předem projednána s vedoucím areálu

- vedoucí areálu má právo z technických, organizačních nebo jiných závažných důvodů přijímat rozhodnutí a případná omezení, která nejsou v tomto řádu postihnuta

- aktuální provozní informace jsou zveřejňovány nebo rozesílány

- porušení tohoto řádu může mít za následek ukončení výukové hodiny, vyjížďky, vyloučení člena z JK, ukončení nájemní smlouvy s majitelem koně, rozvázání pracovní smlouvy se zaměstnancem

- nevzdalujte se s koněm z areálu, aniž by o tom věděl vedoucí nebo jeho zástupce

- všichni musejí být poučeni o bezpečnosti práce a vědí, kde se nachází hasicí přístroje v případě požáru

- nevhodné chování není povoleno, např. vulgárnosti, slovní napadání a fyzické násilí

- při použití společných WC, sprch a dalších zařízení pamatujte, že je nepoužíváte sami

- pro cenné věci je dobré mít bezpečné místo k uložení - pokud jej někdo nevyužije, pak je zodpovědný za své věci sám